Održavanje servera je proces ažuriranja i rada serverskog softvera kako bi računarska mreža mogla nesmetano da radi i izbegne zastoje ili gubitak podataka. Redovno održavanje će održavati server da radi kako se očekuje i pomoći će da se izbegne potpuni ili delimični kvar mreže. Uključuje zadatke kao što su pregled performansi servera, obezbeđivanje da su automatizovani uslužni programi za praćenje sistema pravilno instalirani i konfigurisani, identifikovanje potencijalnih bezbednosnih rizika i pravljenje rezervnih kopija podataka u redovnim intervalima.
Ako znate kako da održavate svoj server, uz samo malo vremena, možete dobiti najviše performansi za svoju investiciju i značajno produžiti njegov životni vek. Serveri se mogu lako održavati da bi se smanjili zastoji servera.
Server je samostalni računar koji pruža podatke i druge usluge jednom ili više drugih računara na datoj mreži. Glavna prednost servera je ta što omogućava centralizovano upravljanje i nadgledanje pristupa mreži i mrežnih podataka.
Tipovi servera:
File Server: Centralna memorija za datoteke, kojoj mogu pristupiti klijentski računari.
Kontrolor domena: Server koji odgovara na zahteve za bezbednosnu autentifikaciju (prijavljivanje, provera dozvola, itd.) unutar mreže. Domen je koncept u kome se korisniku može odobriti pristup većem broju datoteka, fascikli, mrežnih lokacija uz upotrebu jedne kombinacije korisničkog imena i lozinke i može sprečiti određene korisnike da pristupe drugim privatnim datotekama.
Server za udaljenu radnu površinu (terminal): Server za udaljenu radnu površinu (ili terminalski server) obezbeđuje siguran udaljeni pristup kancelariji i liniji poslovnih aplikacija zaposlenima ili izvođačima sa jednog centralizovanog servera, umesto da svaki klijentski računar koristi softver.
Web server: Čuva i deli web lokacije preko Interneta; mnogi pojedinci i male kompanije iznajmljuju prostor web servera od drugih kompanija, ali za velike kompanije koje imaju veliki promet, namenski web server ima smisla.